05/04/2024

Toeta tippsporti tegevate tudengite topeltkarjääri

TalTech loob uue stipendiumi tippsporti tegevate tudengite toetamiseks. Stipendiumi rahastamiseks on oodatud kõigi annetajate toetus!

Ujuja Susannah Kaul õpib spordi kõrvalt TalTechis arhitektiks. „Praegu käib tihe töö, et ma jõuaksin oma teistele olümpiamängudele,“ lausus Kaul. Nelja aasta eest käis ta Tokyo paraolümpiamängudel, nüüd on Pariisi mängudele pääsemisest veel natuke puudu.

Kaul

„Minu päevad on üpris tihedad. Kõige tüüpilisemal päeval kell seitse hommikul hüppan vette ja mul on poolteist tundi ujumistreeningut. Peale seda lähen linna teise otsa jõusaalitreeningusse, kus läheb ka poolteist tundi. Peale seda lähen tööle. Olen poole päevani tööl ja peale seda liigun kooli loengusse. Päevad on päris intensiivsed,“ lausus Kaul.

Kaul lisas, et mõtleb järjest rohkem sellele, mis juhtub peale sportlasekarjääri lõppu. „Sponsorlus aitaks mul hakkama saada nii spordis, eraelus kui kooliteel. Ilma praeguste ja tulevaste toetuseta ei saaks ma teha kõiki neid asju korraga, vaid peaksin valima ühe või kaks . Aga ma tahaksin teha kõike korraga ja kiiresti ja näha tulemust kiiresti, selleks on vaja toetust, häid inimesi mu ümber,“ ütles Kaul.

Purjetaja Juuso Roihu õpib TalTechis ärindust. Roihu eesmärgiks / ambitsioon on pääseda Pariisi olümpiale ja saada olümpial purjetamises esikümnesse. Roihu veedab iga kuu 2-3 nädalat välismaal purjetades. „Purjetamine on tehnikasport, Eestis on hooaeg ilma mõttes lühike, väga palju on vaja aega välismaal veeta. Paremaks saades peab varustust tuunima. Seega eelarve iga aastaga ainult kasvab. Seni on palju aidanud isiklikud toetajad, alaliit ja olümpiakomitee. Olen selle toetuse eest  ääretult tänulik. Mida lähemale tipule jõuan, seda suuremaks lähevad numbrid. Igasugune finantsiline tugi on alati sportlasteel kõige suurem toetus. Hetkel purjetan teist aastat ühe paadikerega, tipud vahetavad paadikeret igal aastal.“

Sport

Toetus aitaks Roihul parandada oma varustust, mis on otseselt seotud tulemusega. Uue paadi kere maksab 24 750 eurot. Sellele lisandub iga aasa üks uus mast ja kaks paari uusi purjeid, kokku umbes 20 000 eurot. Tipptasemel võistlemisel läheks varustuse peale aastas seega umbes 45 000 eurot. Sellele lisanduvad laagrid, mis maksavad aastas umbes 39 000 eurot. Seega on kõik kulud kokku aastas üle 84 000 eurot. Hetkel on aasta eelarvest olemas alla poole ehk 36 000, mis katab laagrite kulu. Uue varustuse jaoks raha pole.

TalTech sportlase topeltkarjääri stipendiumi eesmärgiks on, et järgmise põlvkonna sportlased suudaksid samal ajal omandada ka korraliku hariduse, et inseneri või mõne teise eriala spetsialistina peale spordikarjääri lõppu oma tööd jätkata. Samuti on stipendiumi eesmärgiks see, et tudengitest sportlastel oleks vähem vajadust käia tööl, sest töö kulutab nende väärtuslikku aega, mida nad võiksid veeta trennis või ülikoolis.

Tippspordi tegemine nõuab distsipliini, meeskonnatööd, pidevalt füüsiliste ja mentaalsete väljakutsetega toimetulekut, pidevat õppimist ja pingutamist. Nende omaduste arendamine aitab samadel inimestel peale spordikarjääri lõppu tõusta oma valdkonna tipuks, eriti, kui seda toetab korralik akadeemiline haridus.

Sobiva toetussumma saab igaüks teele panna TalTech toetusportaalis toeta.taltech.ee lehel. Iga toetus on oluline ja annab tuult tiibadesse Eesti sporditalentidele.