Toeta arhitektuuri ja urbanistika erialal õppivaid tudengeid panustades Uno Tölpuse nimelisse stipendiumifondi!
Eesmärk on vähemalt üks kord aastas stipendiumiga toetada arhitektuuri ja urbanistika erialal õppivaid talente.
Vali endale sobiv toetussumma
Stipendiumifondi tutvustus
Uno Tölpuse nimeline stipendiumifond asutati eesmärgiga toetada arhitektuuri ja urbanistika erialal õppivaid talente. 2023. ja 2024. aastal toetas stipendiumi väljaandmist Saint-Gobain Eesti AS.
Fond otsib uusi toetajaid.
Stipendiumi välja andmine
Uno Tölpuse nimeline stipendium on ette nähtud ühele Tallinna Tehnikaülikooli arhitektuuri ja urbanistika akadeemia üliõpilasele, kes on loominguline, ambitsioonikas ja aktiivne tulevane arhitekt. Temaerialaprojektide hinded on suurepärased või mõnel muul viisil silmapaistvad, ta osaleb arhitektuurivõistlustel, -näitustel, -konverentsidel ja –biennaalidel ning võtab avalikkuses sõna arhitektuurivaldkonda puudutavates küsimustes. Stipendium määratakse avaliku konkursi korras üliõpilastele nende poolt Arengufondi juhatusele esitatud taotluse, motivatsioonikirja, CV ja semestrile eelnenud sessiooni õpitulemuste põhjal. Stipendiume tahame välja anda kord aastas, kevadise Arengufondi stipendiumikonkursi raames.
Kuidas toetada?
Fondi on võimalik panustada ka ettevõtetel ja selleks saate teha ülekande Arengufondi kontole. Vaeva lihtsustamiseks vormista juba täna enda või ettevõtte pangakontolt püsikorraldus!
Konto: SA Tallinna Tehnikaülikooli Arengufondi
SEB: EE471010052027905003
Swedbank: EE572200221011286139
LHV: EE547700771003875312
Märksõna: Uno Tölpuse nimeline stipendiumifond
Elulookirjeldus
Uno Tölpus sündis 14. august 1928 Kundas ja suri 11. august 1964 Käsmus.
Uno Tölpus oli loomupärase andega särav arhitekt, kes ei hoidnud end tagasi ei töö murdmisel ega ka pidutsemisel. Parimas loomeeas siit ilmast lahkunud Tölpusest jäi maha helge legend ning terve rida oma ajastu parimat arhitektuuri. Tölpus astus 1946. aastal Tallinna Polütehnilise Instituudi ehitusmehhanika teaduskonda arhitektuuri erialale. Tänu oma väga heale õppeedukusele (4,6 palli) vabastati ta õppemaksust ning tema diplomitöö vääris parimat hinnet.
Asudes peale Tallinna Polütehnilise Instituudi lõpetamist 1952. aastal tööle riiklikku projekteerimisinstituuti „Eesti Projekt“, osales ta kohe suuremahuliste ülesannete täitmisel ja töötas end viie aastaga üles vanemarhitekti kohale. Tölpuse looming vabanes järkjärgult mängleva kergusega stalinismi rangetest dogmadest ja raskepärasusest, mis asendusid moodsa asümmeetrilise juhuslikkuse ning Eesti arhitektuuris seni tundmatu erilise kerguse tundega. Uno Tölpus elas ajal, mil Eesti arhitektuur hakkas peegeldama, aga ka võimendama ühiskonnas toimuvaid muudatusi. Tölpus mõtles ja kavandas läbi skitseerimise ning tema ajastuomane projektigraafika on siiani kunstiliselt nauditav.
Uno Tölpus oli väga hea meeskonnaarhitekt. Ta jagas meelsasti oma kogemusi teistega ja omas suurt poolehoidu arhitektide hulgas. Tema isikuomaduste seas paistsid silma huumorimeel ja abivalmidus. Oma loomingulises töös iseloomustasid teda loogiline probleemide käsitlemine ning pidev enesetäiendamine. Olles RPI „Eesti Projekt“ tehnilise nõukogu liige, oli tal kaalukas osa kogu instituudi töös arhitektuursete põhimõtete suunamisel. Paljud arhitektuursed vormid ja kompositsioonilised võtted, samuti paljude konstruktiivsete ja tehniliste sõlmede arhitektuursed lahendused, mida „Eesti Projekt“ tollal kasutas, pärinesid Tölpuselt.
Koos oma endise juhendaja Peeter Tarvase ja kursusekaaslase Olga Kontšajevaga projekteeris Tölpus mitmed põnevad ning oma aja kohta uudse lahendusega spordihooned, sh Kalevi spordihall ja Aia tänava ujula. Oma ajastu kohta innovaatiliselt kavandati orgaaniliselt maastikusse sobituv Kääriku Tartu Ülikooli spordibaasi punasest tellisest hooned. Lisaks Tallinna Herne tänava väike tenniseklubi, Kloostrimetsa tee botaanikaaia tagune automotoklubi ning Kalevi turismibaas Viljandis.
Tölpus võttis osa kõigist tollal ENSV-s läbi viidud arhitektuurivõistlustest ja tuli eranditult auhinnalistele kohtadele, nagu näiteks Mustamäe elurajooni planeerimise projekt. Koos Peeter Tarvase ja August Volbergiga võitis Tölpus 1957. aastal Tartu Vanemuise teatrimaja arhitektuurivõistluse ning kümmekond aastat hiljem valmis põnevalt olemasoleva nõlva sisse kavandatud teater. Noore ja võimeka arhitektina osales Uno Tölpus ka Tallinna Lauluväljaku ning praeguse välisministeeriumi hoone autorite kollektiivides. Lisaks silmapaistavatele suurhoonetele leiab Tallinna aedlinnades, arvestades Uno Tölpuse lühikest karjääri vaga hulgaliselt oma ajastu kohta moodsaid ja isikupäraseid eramuid.
Tölpus on ka koos oma õpingukaaslaste Olga Kontšajeva ja Henno Sepmanniga tollasest TPI-st, tänasest Tallinna Tehnikaülikoolist, kavandanud 1960. aastate kõige terviklikuma modernistliku õppehoonete kompleksi Mustamäele. Ka selle hoonekompleksi puhul püüdis ta leida uudseid lahendusi ning töötas projektid põhjalikult läbi ja näitas üles talle omast leidlikkust ning kõrget meisterlikkust.
Toetajad
- Saint-Gobain Eesti AS
Stipendiaadid
2024. aasta kevad – Elise-Irene Lensment
2023. aasta kevad – Rasmus Ink